Adalékoktól mentes házi majonéz
Hozzávalók:
2 tojás sárgája
10 dkg vaj (sárgánként kb. 5dkg)
1 ek. mustár
1-2 teáskanál méz
só
bors
1/2 doboz nagy dobozos tejföl
Vízgőz fölött kell készíteni, ezt a gyakorlatban nem szoktam túl bonyolítan, hanem ha valamit aktuálisan főzök pl. krumplipüréhez a krumplit épp vízben főzöm akkor efölé teszek egy fém tálat és ebben készítem el a majonézt. A vajat és a tojásokat valamint a mustárt beleteszem és folyamatosan kevergetve sűrűre főzöm, leveszem a gőzrő ha már nagyon kezdene "rántottás" lenni a tojás, tehát a nagy hőtől nagyon összerántaná és gyorsabban kell ilyenkor keverni. Ha jó sűrű már akkor beleteszem a tejfölt, só, bors, méz ízlés szerint.
Két kisgyermekem mellett szívesen sütök főzök, próbálok ki új recepteket és kísérletezek új ízekkel. Hagyományos családi recepteket ötvözök modern megoldásokkal. A receptek mindegyikét kipróbáltam, saját készítésű fotókkal láttam el. Jó böngészést kívánok az oldalon!
2013. február 12., kedd
2013. február 1., péntek
Kenyér sütés
Házi kenyér római tálban
(Az alaprecept nosalty.hu oldalról "pamelie"-től száramazik)
Hozzávalók:
Kenyérsütő géppel dagasztottam be a fenti hozzávalókat, miután az élesztőt a langyos vízben kis cukorral felfuttattam. Természetesen lehet gép nélkül is kézzel dagasztani.
A gépben kb. fél órát kelesztettem, majd átgyúrtam és újabb egy órát konyharuhával letakarva viszonylag meleg párás helyen kell keleszteni kb. duplájára. A római agyag tálat csak a fedelét beáztattam kb. fél órára, majd az alját sütőpapírral kibéleltem és beleformáztam a kenyeret. Újabb fél óra kelesztés és késsel bevágtam a tetejét, majd be a hideg sütőbe a fedéllel a tetején és első 20 percben 230 fokon majd mérsékelv a hőmérsékletet 220 fokon sütjük. Ekkor kivesszük és a tetejét levéve vizes ecsettel megkenjük a kenyér tetejét, majd visszatoljuk 15 percre a sütőbe hogy megpiruljon a teteje.
2013. január 12., szombat
Farsangi fánk
Farsangi fánk házi eperlekvárral
Hozzávalók:
60 dkg liszt
3,5 dkg élesztő
3,5 dl langyos tej
4 csapott ek. cukor
rum vagy rumaroma
4 tojás sárgája
1 mokkáskanál só
1 citrom reszelt héja
7 dkg vaj
sütéshez olaj
Elkészítés: A tejben és egy kanál cukorban felfuttatjuk az élesztőt, majd a többi hozzávalóval együtt sima tésztává dagasztjuk. Kenyérsütő gépben szoktam a tésztát elkészíteni a tészta programmal, az kenyérsütő edény aljára öntöm a tejet és abban futtatom az élesztőt, majd a többi hozzávalót beleteszem és elindítok egy tészta programot. Kb. fél órát szoktam keleszteni, majd olajozott felületen kb. 2-3 cm vastagra nyújtom a tésztát és kör alakúra tetszés szerinti átmérőjű pohárral szaggatom. Mindegyik fánk közepébe mélyedést nyomok, majd kb. 20 perc után közepesen forró olajban először a mélyedéses felét majd fordítok és a másik felét is aranybarnára sütöm. Porcukorral, lekvárral mennyei...
Hozzávalók:
60 dkg liszt
3,5 dkg élesztő
3,5 dl langyos tej
4 csapott ek. cukor
rum vagy rumaroma
4 tojás sárgája
1 mokkáskanál só
1 citrom reszelt héja
7 dkg vaj
sütéshez olaj
Elkészítés: A tejben és egy kanál cukorban felfuttatjuk az élesztőt, majd a többi hozzávalóval együtt sima tésztává dagasztjuk. Kenyérsütő gépben szoktam a tésztát elkészíteni a tészta programmal, az kenyérsütő edény aljára öntöm a tejet és abban futtatom az élesztőt, majd a többi hozzávalót beleteszem és elindítok egy tészta programot. Kb. fél órát szoktam keleszteni, majd olajozott felületen kb. 2-3 cm vastagra nyújtom a tésztát és kör alakúra tetszés szerinti átmérőjű pohárral szaggatom. Mindegyik fánk közepébe mélyedést nyomok, majd kb. 20 perc után közepesen forró olajban először a mélyedéses felét majd fordítok és a másik felét is aranybarnára sütöm. Porcukorral, lekvárral mennyei...
2012. november 29., csütörtök
Pite recept
Kelbimbós pite
A zöldséges pitéket azért szeretem, mert sokféleképpen elkészíthető, általában így mindenki szívesen megeszi a zöldségeket. Szoktam ebédre kiegészítőként pl. egy tartalmas leves után, vagy vacsorára de reggelire hidegen is nagyon finom.
A tészta készítése elég egyszerű, kis gyakorlattal a pitekészítés gyerekjáték.
A zöldséges pitéket azért szeretem, mert sokféleképpen elkészíthető, általában így mindenki szívesen megeszi a zöldségeket. Szoktam ebédre kiegészítőként pl. egy tartalmas leves után, vagy vacsorára de reggelire hidegen is nagyon finom.
A tészta készítése elég egyszerű, kis gyakorlattal a pitekészítés gyerekjáték.
Tészta hozzávalók:
25 dkg liszt (fehér vagy teljeskiőrlésű vagy update1 bármilyen jó)
10 dkg teavaj
1 tojás sárgája
1 kiskanál só
A lisztet a sóval elvegyítjük és a vajjal tojássárgájával tésztává gyúrjuk, nem baj ha nem lesz egynemű a tészta kicsit morzsalékos lehet.
Ezután egy kb. 25 cm átmérőjű kerámia tálba simítottam, nekem nem vált be hogy előtte munkalapon kinyújtom aztán azt belesimítom a formába, mert vagy odaragadt a felülethez vagy pedig elszakadt. Ezért és az egész gombócot a kivajazott formába teszem és szépen elnyomkodom mintha gyurma lenne amíg vékony rétegben ki nem tölti a formát. Ezután 180 fokon ún. vakon sütéssel tehát töltelék nélkül kell a tésztát sütni (én nem szoktam semmit ilyenkor a tésztára tenni, de amúgy vakon sütésnél borsót vagy babot kell rátenni súlyként amit persze aztán el kell távolítani) kb. 5-10 percig amíg enyhén megsül és már nem nyers a tészta.
Töltelék:
Fantáziánk szerint: Zöldség, sonka, újhagyma stb.
ezzen hozzávalókat pite tésztán szépen elrendezgetjük, majd leöntjük a következő keverékkel:
3 egész tojás
1/2 doboz nagy tejföl (vagy ennek a fele tejszín)
só
bors
esetleg fűszernövény pl. petrezselyem, kapor ízlés szerint.
A pitét 180 fokon sütjük, míg megszilárdul a töltelék és teteje aranybarna lesz.
2012. november 27., kedd
Karácsonyi sütemény recept
Karácsonyi sütemény recept - mézeskalács házikó
Igaz, még csak november van és elég enyhe idő, de épp itt az ideje nekifogni egy mézeskalács házikó készítésének. Minden évben készítek házikót, amit ünnepek után a gyerekek boldogan szétszednek és megesznek. A házikóba elemes pici teamécsest is szoktam tenni, így este nagyon hangulatos dísze is szobának adventi időszakban.
Hozzávalók:
50 dkg liszt
15 dkg porcukor
25 dkg méz
5 dkg margarin
1-1 kávéskanál fűszer (fahéj, szegfűszeg, vagy mézeskalács fűszerkeverék)
4 púpozott kávéskanál szódabikarbóna
1 tojás
esetleg langyos víz
A lisztet a cukorral és a fűszerekkel összekeverjük, a mézet vízfürdőben meglangyosítjuk és beletesszük a margarint, kevergetve felolvasztjuk benne.
A mézes margarint a lisztes keverékhez öntjük, beleütjük a tojást és sima tésztává gyúrjuk. Eleinte kissé ragadós a tészta, de nem kell megijedni ez ilyen. Másnap 2-3 mm vastagra nyújtjuk és sablon segítségével kívánt méreteket kivágju és 150 fokos sütőben 10 percig sütjük.
Többféle összeállítási módot kipróbáltam, a tojásfehérjés mázzal nekem nagyon sokára dermedt meg a ragasztás és egyéb módon ki kellett támasztanom, mert szétdőltek a falak. Aztán kipróbáltam a karamellt ragasztóként, és nagyon bevált mert hihetetlen gyorsan köt viszont nagyon kell vigyázni mert égési sérülést okoz ha hozzáérünk a forró karamellhez. Ehhez kb. 20 dkg cukrot serpenyőben felolvasztani majd aranybarnára kell sütni, ezzel a forró nyúlós masszával fakanál segítségével először az oldalfalakat és legvégén a tetőt kell összeragasztani.
A tető színezéséhez önmagában piros színezőt használtam ezzel kentem be a tetőt, majd mázzal a fehér részeket. Máz: 1 tojás fehérje felverve + 8 csepp ecet, belekeverve 15-20 dkg porcukor.
Igaz, még csak november van és elég enyhe idő, de épp itt az ideje nekifogni egy mézeskalács házikó készítésének. Minden évben készítek házikót, amit ünnepek után a gyerekek boldogan szétszednek és megesznek. A házikóba elemes pici teamécsest is szoktam tenni, így este nagyon hangulatos dísze is szobának adventi időszakban.
Hozzávalók:
50 dkg liszt
15 dkg porcukor
25 dkg méz
5 dkg margarin
1-1 kávéskanál fűszer (fahéj, szegfűszeg, vagy mézeskalács fűszerkeverék)
4 púpozott kávéskanál szódabikarbóna
1 tojás
esetleg langyos víz
A lisztet a cukorral és a fűszerekkel összekeverjük, a mézet vízfürdőben meglangyosítjuk és beletesszük a margarint, kevergetve felolvasztjuk benne.
A mézes margarint a lisztes keverékhez öntjük, beleütjük a tojást és sima tésztává gyúrjuk. Eleinte kissé ragadós a tészta, de nem kell megijedni ez ilyen. Másnap 2-3 mm vastagra nyújtjuk és sablon segítségével kívánt méreteket kivágju és 150 fokos sütőben 10 percig sütjük.
Többféle összeállítási módot kipróbáltam, a tojásfehérjés mázzal nekem nagyon sokára dermedt meg a ragasztás és egyéb módon ki kellett támasztanom, mert szétdőltek a falak. Aztán kipróbáltam a karamellt ragasztóként, és nagyon bevált mert hihetetlen gyorsan köt viszont nagyon kell vigyázni mert égési sérülést okoz ha hozzáérünk a forró karamellhez. Ehhez kb. 20 dkg cukrot serpenyőben felolvasztani majd aranybarnára kell sütni, ezzel a forró nyúlós masszával fakanál segítségével először az oldalfalakat és legvégén a tetőt kell összeragasztani.
A tető színezéséhez önmagában piros színezőt használtam ezzel kentem be a tetőt, majd mázzal a fehér részeket. Máz: 1 tojás fehérje felverve + 8 csepp ecet, belekeverve 15-20 dkg porcukor.
2012. november 26., hétfő
Pirog
Sonkás-sajtkrémes pirog
Hozzávalók:
30 dkg liszt
1/2 tk sütőpor
1/2 tk só
8 dkg puha vaj
1 tojás
1,25 dl tejföl
Töltelék: 1/2 doboz vajkrém vagy krémsajt összekeverve szeletelt sonkával kb. 10 dkg
A lisztet a sütőporral és sóval elvegyítjük, majd a puha vajjal tojással valamint a tejföllel sima tésztává gyúrjuk. 1 órát de akár egy éjszakát is lehet hűtőben pihentetjük. 2 mm vastagre nyújtjuk lisztezett felületen és 10 cm-es átmérőjű bögrével köröket szaggatunk belőle. Nyújtófával kicsit a köröket oválisra nyújtjuk és 1-1 kiskanálnyi tölteléket a körök közepére halmozunk, félbehajtjuk a köröket és a széleket villával körben lenyomkodjuk így kapjuk a jellegzetes pirog külsőt.
A pirogokat felvert tojás sárgájával ecsettel megkenegetjük majd kb. 180-200 fokon aranybarnára sütjük.
Hozzávalók:
Töltelék: 1/2 doboz vajkrém vagy krémsajt összekeverve szeletelt sonkával kb. 10 dkg
A lisztet a sütőporral és sóval elvegyítjük, majd a puha vajjal tojással valamint a tejföllel sima tésztává gyúrjuk. 1 órát de akár egy éjszakát is lehet hűtőben pihentetjük. 2 mm vastagre nyújtjuk lisztezett felületen és 10 cm-es átmérőjű bögrével köröket szaggatunk belőle. Nyújtófával kicsit a köröket oválisra nyújtjuk és 1-1 kiskanálnyi tölteléket a körök közepére halmozunk, félbehajtjuk a köröket és a széleket villával körben lenyomkodjuk így kapjuk a jellegzetes pirog külsőt.
A pirogokat felvert tojás sárgájával ecsettel megkenegetjük majd kb. 180-200 fokon aranybarnára sütjük.
2012. november 9., péntek
Brokkoli krém leves
Gyors ebéd, vacsora - "2 perces" leves
Nagyon gyorsan elkészül, és tartalmazza az egészséges zöldséget és így a gyerekek is szívesen megeszik.
1 fej friss brokkoli rózsáira szedve
ételízesítő vagy húsleves alaplé
2 ek. étkezési keményítő
2 dl tejszín
só
bors
A brokkolit annyi vízben ami bőven elfedi puhára főzzük, só bors ételízesítő, majd a keményítőt néhány evőkanál vízzel simára keverve a levesbe öntjük kevergetve és felöntjük a tejszínnel, botmixerrel simára turmixoljuk, és kész is! Pirított kenyér kockákkal, vagy a gyerekek leves gyönggyel (pirított kis ropogós golyócskák) nagyon szeretik.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)








