2013. február 12., kedd

Házi majonéz

Adalékoktól mentes házi majonéz



Hozzávalók:
2 tojás sárgája
10 dkg vaj (sárgánként kb. 5dkg)
1 ek. mustár
1-2 teáskanál méz

bors
1/2 doboz nagy dobozos tejföl


Vízgőz fölött kell készíteni, ezt a gyakorlatban nem szoktam túl bonyolítan, hanem ha valamit aktuálisan főzök pl. krumplipüréhez a krumplit épp vízben főzöm akkor efölé teszek egy fém tálat és ebben készítem el a majonézt. A vajat és a tojásokat valamint a mustárt beleteszem és folyamatosan kevergetve sűrűre főzöm, leveszem a gőzrő ha már nagyon kezdene "rántottás" lenni a tojás, tehát a nagy hőtől nagyon összerántaná és gyorsabban kell ilyenkor keverni. Ha jó sűrű már akkor beleteszem a tejfölt, só, bors, méz  ízlés szerint.

2013. február 1., péntek

Kenyér sütés


Házi kenyér római tálban

(Az alaprecept nosalty.hu oldalról "pamelie"-től száramazik)



Hozzávalók:
  • 3 dl víz
  • 1 dl napraforgó olaj
  • 1 kk ecet
  • 60 dkg liszt
  • 2 kk só
  • 1 kk cukor
  • 3 dkg élesztő



Kenyérsütő géppel dagasztottam be a fenti hozzávalókat, miután az élesztőt a langyos vízben kis cukorral felfuttattam. Természetesen lehet gép nélkül is kézzel dagasztani.
A gépben kb. fél órát kelesztettem, majd átgyúrtam és újabb egy órát konyharuhával letakarva viszonylag meleg párás helyen kell keleszteni kb. duplájára. A római agyag tálat csak a fedelét beáztattam kb. fél órára, majd az alját sütőpapírral kibéleltem és beleformáztam a kenyeret. Újabb fél óra kelesztés és késsel bevágtam a tetejét, majd be a hideg sütőbe a fedéllel a tetején és első 20 percben 230 fokon majd mérsékelv a hőmérsékletet 220 fokon sütjük. Ekkor kivesszük és a tetejét levéve vizes ecsettel megkenjük a kenyér tetejét, majd visszatoljuk 15 percre a sütőbe hogy megpiruljon a teteje.

 

2013. január 12., szombat

Farsangi fánk

Farsangi fánk házi eperlekvárral



Hozzávalók:

60 dkg liszt
3,5 dkg élesztő
3,5 dl langyos tej
4 csapott ek. cukor
rum vagy rumaroma
4 tojás sárgája
1 mokkáskanál só
1 citrom reszelt héja
7 dkg vaj

sütéshez olaj



Elkészítés: A tejben és egy kanál cukorban felfuttatjuk az élesztőt, majd a többi hozzávalóval együtt sima tésztává dagasztjuk. Kenyérsütő gépben szoktam a tésztát elkészíteni a tészta programmal, az kenyérsütő edény aljára öntöm a tejet és abban futtatom az élesztőt, majd a többi hozzávalót beleteszem és elindítok egy tészta programot. Kb. fél órát szoktam keleszteni, majd olajozott felületen kb. 2-3 cm vastagra nyújtom a tésztát és kör alakúra tetszés szerinti átmérőjű pohárral szaggatom. Mindegyik fánk közepébe mélyedést nyomok, majd kb. 20 perc után közepesen forró olajban először a mélyedéses felét majd fordítok és a másik felét is aranybarnára sütöm. Porcukorral, lekvárral mennyei...


2012. november 29., csütörtök

Pite recept

Kelbimbós pite



A zöldséges pitéket azért szeretem, mert sokféleképpen elkészíthető, általában így mindenki szívesen megeszi a zöldségeket. Szoktam ebédre kiegészítőként pl. egy tartalmas leves után, vagy vacsorára de reggelire hidegen is nagyon finom.
A tészta készítése elég egyszerű, kis gyakorlattal a pitekészítés gyerekjáték.

 
Tészta hozzávalók:
25 dkg liszt (fehér vagy teljeskiőrlésű vagy update1 bármilyen jó)
10 dkg teavaj
1 tojás sárgája
1 kiskanál só
 
A lisztet a sóval elvegyítjük és a vajjal tojássárgájával tésztává gyúrjuk, nem baj ha nem lesz egynemű a tészta kicsit morzsalékos lehet.
Ezután egy kb. 25 cm átmérőjű kerámia tálba simítottam, nekem nem vált be hogy előtte munkalapon kinyújtom aztán azt belesimítom a formába, mert vagy odaragadt a felülethez vagy pedig elszakadt. Ezért és az egész gombócot a kivajazott formába teszem és szépen elnyomkodom mintha gyurma lenne amíg vékony rétegben ki nem tölti a formát. Ezután 180 fokon ún. vakon sütéssel tehát töltelék nélkül kell a tésztát sütni (én nem szoktam semmit ilyenkor a tésztára tenni, de amúgy vakon sütésnél borsót vagy babot kell rátenni súlyként amit persze aztán el kell távolítani) kb. 5-10 percig amíg enyhén megsül és már nem nyers a tészta.
 
Töltelék:
Fantáziánk szerint: Zöldség, sonka, újhagyma stb.
ezzen hozzávalókat pite tésztán szépen elrendezgetjük, majd leöntjük a következő keverékkel:
3 egész tojás
1/2 doboz nagy tejföl (vagy ennek a fele tejszín)
bors
esetleg fűszernövény pl. petrezselyem, kapor ízlés szerint.
 
A pitét 180 fokon sütjük, míg megszilárdul a töltelék és teteje aranybarna lesz.
 
 
 

2012. november 27., kedd

Karácsonyi sütemény recept

Karácsonyi sütemény recept - mézeskalács házikó



Igaz, még csak november van és elég enyhe idő, de épp itt az ideje nekifogni egy mézeskalács házikó készítésének. Minden évben készítek házikót, amit ünnepek után a gyerekek boldogan szétszednek és megesznek. A házikóba elemes pici teamécsest is szoktam tenni, így este nagyon hangulatos dísze is szobának adventi időszakban.

Hozzávalók:

50 dkg liszt
15 dkg porcukor
25 dkg méz
5 dkg margarin
1-1 kávéskanál fűszer (fahéj, szegfűszeg, vagy mézeskalács fűszerkeverék)
4 púpozott kávéskanál szódabikarbóna
1 tojás
esetleg langyos víz

A lisztet a cukorral és a fűszerekkel összekeverjük, a mézet vízfürdőben meglangyosítjuk és beletesszük a margarint, kevergetve felolvasztjuk benne.
A mézes margarint a lisztes keverékhez öntjük, beleütjük a tojást és sima tésztává gyúrjuk. Eleinte kissé ragadós a tészta, de nem kell megijedni ez ilyen. Másnap 2-3 mm vastagra nyújtjuk és sablon segítségével kívánt méreteket kivágju és 150 fokos sütőben 10 percig sütjük.

Többféle összeállítási módot kipróbáltam, a tojásfehérjés mázzal nekem nagyon sokára dermedt meg a ragasztás és egyéb módon ki kellett támasztanom, mert szétdőltek a falak. Aztán kipróbáltam a karamellt ragasztóként, és nagyon bevált mert hihetetlen gyorsan köt viszont nagyon kell vigyázni mert égési sérülést okoz ha hozzáérünk a forró karamellhez. Ehhez kb. 20 dkg cukrot serpenyőben felolvasztani majd aranybarnára kell sütni, ezzel a forró nyúlós masszával fakanál segítségével először az oldalfalakat és legvégén a tetőt kell összeragasztani.
A tető színezéséhez önmagában piros színezőt használtam ezzel kentem be a tetőt, majd mázzal a fehér részeket. Máz: 1 tojás fehérje felverve + 8 csepp ecet, belekeverve 15-20 dkg porcukor.

2012. november 26., hétfő

Pirog

Sonkás-sajtkrémes pirog



Hozzávalók:

  • 30 dkg liszt

  • 1/2 tk sütőpor

  • 1/2 tk só

  • 8 dkg puha vaj

  • 1 tojás

  • 1,25 dl tejföl

  • Töltelék: 1/2 doboz vajkrém vagy krémsajt összekeverve szeletelt sonkával kb. 10 dkg


    A lisztet a sütőporral és sóval elvegyítjük, majd a puha vajjal tojással valamint a tejföllel sima tésztává gyúrjuk. 1 órát de akár egy éjszakát is lehet hűtőben pihentetjük. 2 mm vastagre nyújtjuk lisztezett felületen és 10 cm-es átmérőjű bögrével köröket szaggatunk belőle. Nyújtófával kicsit a köröket oválisra nyújtjuk és 1-1 kiskanálnyi tölteléket a körök közepére halmozunk, félbehajtjuk a köröket és a széleket villával körben lenyomkodjuk így kapjuk a jellegzetes pirog külsőt.
    A pirogokat felvert tojás sárgájával ecsettel megkenegetjük majd kb. 180-200 fokon aranybarnára sütjük.

    2012. november 9., péntek

    Brokkoli krém leves

    Gyors ebéd, vacsora - "2 perces" leves
     
    

    Nagyon gyorsan elkészül, és tartalmazza az egészséges zöldséget és így a gyerekek is szívesen megeszik.

    1 fej friss brokkoli rózsáira szedve
    ételízesítő vagy húsleves alaplé
    2 ek. étkezési keményítő
    2 dl tejszín

    bors

    A brokkolit annyi vízben ami bőven elfedi puhára főzzük, só bors ételízesítő, majd a keményítőt néhány evőkanál vízzel simára keverve a levesbe öntjük kevergetve és felöntjük a tejszínnel, botmixerrel simára turmixoljuk, és kész is! Pirított kenyér kockákkal, vagy a gyerekek leves gyönggyel (pirított kis ropogós golyócskák) nagyon szeretik.