Szénhidrátcsökkentett cukormentes torta
Citromos mascarpone torta
Hozzávalók
Piskóta:
6 tojás
eritrit vagy más édesítő ízlés szerint
50 g szénhidrát csökkentett liszt
Krém:
500 g mascarpone
2 dl tejszín
1/2 zacskó vaníliás pudingpor
1 citrom reszelt héja és leve
édesítő vagy eritrit ízlés szerint
Díszítés: eper szemek és citrom karikák
A tojásokat szétválasztjuk, fehérjét habbá verjük és a sárgáját az édesítővel habosra keverjük majd ehhez tesszük hozzá a lisztet és utána a fehérje habot. Két lapot sütünk belőle, melyeket majd kétfelé vágunk vízszintesen így kapunk 4 lapot.
A krémhez a pudingot a tejszínnel összefőzzük, majd a mascarponeval összekeverjük miután előbbi kihűlt. Édesítjük és citrom levével, reszelt héjával ízesítjük. Díszítés tetszés szerint :)
Jó étvágyat!
Két kisgyermekem mellett szívesen sütök főzök, próbálok ki új recepteket és kísérletezek új ízekkel. Hagyományos családi recepteket ötvözök modern megoldásokkal. A receptek mindegyikét kipróbáltam, saját készítésű fotókkal láttam el. Jó böngészést kívánok az oldalon!
2014. április 2., szerda
2013. február 18., hétfő
Csokoládé torta
Csokoládé torta
Az olvasztott csoki mennyisége osztva 3,33 ennyi méz kell hozzá. pl. 500 g csokihoz 150 g méz. Kihűtjűk, majd eleinte kicsit nehéz megdolgozni de gyurmává nyomkodjuk. Ezt lehet nyújtani, formázni, pont mint a marcipánt vagy fondantot. Habár bevonóként most használtam először és utoljára a plasztik csokit, mert az előzőleg krémmel betöltött tortát kivettem a hűtőből és sikerült is a csokit elég vékonyra kinyújtani. De amikor rá tettem a vékony csokiréteget a tortára a hideg tortán azonnal dermedésnek indult, így nehezen illeszkedett rá de forró késsel nagy nehezen sikerült formára igazítani. A virágokat is ebből a csokiból készítettem, fehér csoki és színezett fehércsoki rózsák.
Hozzávalók a
piskótákhoz:
A tortához 2 db
piskótát sütöttem (5-5 tojásos), az alsó egy normál kapcsos tortaformában sült piskóta 8
tojásból, a felső részt egy kisebb fém lábosban sütöttem 6 tojásból. A piskóta
alapreceptje: 5 tojás, 10 dkg liszt, 10 dkg cukor. (Ahány tojás, annak a
kétszerese mennyiségű liszt és cukor dekagrammban mérve). Kakaós piskóta lapokat sütöttem, a kakaó mennyisége ez esetben beleszámít a liszt mennyiségébe tehát amennyi kakaóport szórunk a tésztába, annyival kevesebb liszt kell.
A tojások sárgáját a
cukorral habosra keverni, majd bele a liszt és végül a tojások habbá vert
fehérjéje de ezt már óvatosan fakanállal belekeverni hogy a hab ne törjön össze.
A piskótát 180 fokon (de ki kell tapasztalni, mert sütőnként eltérő lehet)
tűpróbáig sütni, akkor szokott jó lenni ha közepesen barna a teteje és kézzel
enyhe nyomásra nem lötyög hanem szivacsos a szerkezete.
Krém
alaprecept:
(Angol vajkrém)
Nagyon finom, habos
krém, a hozzávalók aránya alapján a legtökéletesebb krém mert a tojássárgája és
a vaj közötti arány a legkiegyensúlyozottabb.
250 ml tejszín
1 vaníliás
cukor
4 tojás sárgája
100 g cukor
250 g vaj
100 g étbevonó csokoládé
Tejszínt
felforraljuk, közben a tojás cukorral és vaníliás cukorral habosra verjük, és
hozzáöntjük a tejszínt (nem fordítva !), a tojásos tejszínt visszaöntjük a
lábosba és állandó keverés mellett puding sűrűre főzzük. Ne forrjon mert
rántotta lesz belőle.
A vajat 15 perc alatt
gépi habverővel habosra keverjük, majd hozzákeverjük fokozatosan a tojásos
tejszínes krémet. Ez az alapkrém bármivel ízesíthető, pl. csokoldés: olvasztott
csokoládéval, cukrozott dióval, mogyoróval, málnával, eperrel stb. Ez esetben olvasztott étcsokit kevertem az alapkrémhez. Nagy tortánál - ennél is inkább dupla mennyiségű krémet készítek, hogy biztosan elég legyen a bevonáshoz is és jusson rendesen a lapok közé is.
A torta bevonata plasztik csokiból készült, amit nagyon egyszerű elkészíteni.
Plasztik csoki vagy
csoki gyurma:Az olvasztott csoki mennyisége osztva 3,33 ennyi méz kell hozzá. pl. 500 g csokihoz 150 g méz. Kihűtjűk, majd eleinte kicsit nehéz megdolgozni de gyurmává nyomkodjuk. Ezt lehet nyújtani, formázni, pont mint a marcipánt vagy fondantot. Habár bevonóként most használtam először és utoljára a plasztik csokit, mert az előzőleg krémmel betöltött tortát kivettem a hűtőből és sikerült is a csokit elég vékonyra kinyújtani. De amikor rá tettem a vékony csokiréteget a tortára a hideg tortán azonnal dermedésnek indult, így nehezen illeszkedett rá de forró késsel nagy nehezen sikerült formára igazítani. A virágokat is ebből a csokiból készítettem, fehér csoki és színezett fehércsoki rózsák.
Epres túró torta
Epres túró torta
Hozzávalók:
Piskóta lap:
4 tojás
80 g cukor
80 g liszt
Krém:
25 dkg túró
4 dl tejszín
1 Zselatin fix (dr. Oetker)
10 dkg cukor
1/2 citrom reszelt héja és leve
Díszítés: 2 dl Hulala növényi tejszín, de sima tejszín is jó fixálóval.
250 g eper
A tojások fehérjét kemény habbá verjük, majd a sárgáját a cukorral habosra keverjük. A cukros sárgájához keverjük a lisztet, majd a fehérje habot óvatosan beleforgatjuk. Kb. 20 cm széles lapot sütünk. A piskótára papírból egy palástot készítünk (sima A4-es lap hosszában félbehajtva ebből 2 kell és tűzőgéppel összetűzve a piskóta köré szorosan rögzítve).
A krémhez a tejszínt kemény habbá verjük. A túrót a reszelt citromhéjjal,
citromlével és a cukorral összekeverjük, majd beleszórjuk a zselatin fixet. A
túrós keverékbe a tejszínt beleforgatjuk, majd az egész masszát a piskótára
kanalazzuk és 1 éjszakát hűtőben dermesztjük. Másnap a papírt óvatosan lefejtjük
és tetszés szerint díszítjük.
Az epret ennél a tortánál: eperszeleteket a papírpalástra tettem belülről, mivel az eper nedves könnyen rátapadt a papírra, és ezután öntöttem bele a túrós masszát ami elterült az eper körül és amikor a papírt levettem szépen megtapadtak az eperszeletkék.
Díszítés: Egész eperszemekkel
Hozzávalók:
Piskóta lap:
4 tojás
80 g cukor
80 g liszt
Krém:
25 dkg túró
4 dl tejszín
1 Zselatin fix (dr. Oetker)
10 dkg cukor
1/2 citrom reszelt héja és leve
Díszítés: 2 dl Hulala növényi tejszín, de sima tejszín is jó fixálóval.
250 g eper
A tojások fehérjét kemény habbá verjük, majd a sárgáját a cukorral habosra keverjük. A cukros sárgájához keverjük a lisztet, majd a fehérje habot óvatosan beleforgatjuk. Kb. 20 cm széles lapot sütünk. A piskótára papírból egy palástot készítünk (sima A4-es lap hosszában félbehajtva ebből 2 kell és tűzőgéppel összetűzve a piskóta köré szorosan rögzítve).
Az epret ennél a tortánál: eperszeleteket a papírpalástra tettem belülről, mivel az eper nedves könnyen rátapadt a papírra, és ezután öntöttem bele a túrós masszát ami elterült az eper körül és amikor a papírt levettem szépen megtapadtak az eperszeletkék.
Díszítés: Egész eperszemekkel
Túró torta
Túró torta tejszínes
Hozzávalók:
Piskóta lap:
4 tojás
80 g cukor
80 g liszt
Krém:
25 dkg túró
4 dl tejszín
1 Zselatin fix (dr. Oetker)
10 dkg cukor
1/2 citrom reszelt héja és leve
Díszítés: 2 dl Hulala növényi tejszín, de sima tejszín is jó fixálóval.
A tojások fehérjét kemény habbá verjük, majd a sárgáját a cukorral habosra keverjük. A cukros sárgájához keverjük a lisztet, majd a fehérje habot óvatosan beleforgatjuk. Kb. 20 cm széles lapot sütünk. A piskótára papírból egy palástot készítünk (sima A4-es lap hosszában félbehajtva ebből 2 kell és tűzőgéppel összetűzve a piskóta köré szorosan rögzítve).
A krémhez a tejszínt kemény habbá verjük. A túrót a reszelt citromhéjjal, citromlével és a cukorral összekeverjük, majd beleszórjuk a zselatin fixet. A túrós keverékbe a tejszínt beleforgatjuk, majd az egész masszát a piskótára kanalazzuk és 1 éjszakát hűtőben dermesztjük. Másnap a papírt óvatosan lefejtjük és tetszés szerint díszítjük.
A fenti tortán a virágok plasztik csokiból készültek, a szirmok ételfestékkel színezett fehércsokiból, a közepe tejcsoki. A torta alsó része ét tortabevonó "kockákra" tördelve és a domború felével befelé fordítva.
Plasztik csoki vagy csoki gyurma:
Az olvasztott csoki mennyisége osztva 3,33 ennyi méz kell hozzá. pl. 500 g csokihoz 150 g méz. Kihűtjűk, majd eleinte kicsit nehéz megdolgozni de gyurmává nyomkodjuk.
Hozzávalók:
Piskóta lap:
4 tojás
80 g cukor
80 g liszt
Krém:
25 dkg túró
4 dl tejszín
1 Zselatin fix (dr. Oetker)
10 dkg cukor
1/2 citrom reszelt héja és leve
Díszítés: 2 dl Hulala növényi tejszín, de sima tejszín is jó fixálóval.
A tojások fehérjét kemény habbá verjük, majd a sárgáját a cukorral habosra keverjük. A cukros sárgájához keverjük a lisztet, majd a fehérje habot óvatosan beleforgatjuk. Kb. 20 cm széles lapot sütünk. A piskótára papírból egy palástot készítünk (sima A4-es lap hosszában félbehajtva ebből 2 kell és tűzőgéppel összetűzve a piskóta köré szorosan rögzítve).
A krémhez a tejszínt kemény habbá verjük. A túrót a reszelt citromhéjjal, citromlével és a cukorral összekeverjük, majd beleszórjuk a zselatin fixet. A túrós keverékbe a tejszínt beleforgatjuk, majd az egész masszát a piskótára kanalazzuk és 1 éjszakát hűtőben dermesztjük. Másnap a papírt óvatosan lefejtjük és tetszés szerint díszítjük.
A fenti tortán a virágok plasztik csokiból készültek, a szirmok ételfestékkel színezett fehércsokiból, a közepe tejcsoki. A torta alsó része ét tortabevonó "kockákra" tördelve és a domború felével befelé fordítva.
Plasztik csoki vagy csoki gyurma:
Az olvasztott csoki mennyisége osztva 3,33 ennyi méz kell hozzá. pl. 500 g csokihoz 150 g méz. Kihűtjűk, majd eleinte kicsit nehéz megdolgozni de gyurmává nyomkodjuk.
2013. február 13., szerda
Narancs torta
Narancs torta tejszínes
Torta bevonáősához Hulala növényi tejszínt használtam, ezzel könnyű bevonni a tortát, de tökéletesebb megoldás a tejszín habfixálóval felverve és azt használni bevonóként.
Torta bevonáősához Hulala növényi tejszínt használtam, ezzel könnyű bevonni a tortát, de tökéletesebb megoldás a tejszín habfixálóval felverve és azt használni bevonóként.
Hozzávalók a
piskótákhoz:
A tortához 2 db
piskótát sütöttem, az alsó egy normál kapcsos tortaformában sült piskóta 8
tojásból, a felső részt egy kisebb fém lábosban sütöttem 6 tojásból. A piskóta
alapreceptje: 8 tojás, 16 dkg liszt, 16 dkg cukor. (Ahány tojás, annak a
kétszerese mennyiségű liszt és cukor dekagrammban mérve).
A tojások sárgáját a
cukorral habosra keverni, majd bele a liszt és végül a tojások habbá vert
fehérjéje de ezt már óvatosan fakanállal belekeverni hogy a hab ne törjön össze.
A piskótát 180 fokon (de ki kell tapasztalni, mert sütőnként eltérő lehet)
tűpróbáig sütni, akkor szokott jó lenni ha közepesen barna a teteje és kézzel
enyhe nyomásra nem lötyög hanem szivacsos a szerkezete.
Krém
alaprecept:
(Angol vajkrém)
Nagyon finom, habos
krém, a hozzávalók aránya alapján a legtökéletesebb krém mert a tojássárgája és
a vaj közötti arány a legkiegyensúlyozottabb.
Narancs lekvár ízlés szerint
250 ml tejszín
1 vaníliás
cukor
4 tojás sárgája
100 g cukor
250 g vaj
Tejszínt
felforraljuk, közben a tojás cukorral és vaníliás cukorral habosra verjük, és
hozzáöntjük a tejszínt (nem fordítva !), a tojásos tejszínt visszaöntjük a
lábosba és állandó keverés mellett puding sűrűre főzzük. Ne forrjon mert
rántotta lesz belőle.
A vajat 15 perc alatt
gépi habverővel habosra keverjük, majd hozzákeverjük fokozatosan a tojásos
tejszínes krémet. Ez az alapkrém bármivel ízesíthető, pl. csokoldés: olvasztott
csokoládéval, cukrozott dióval, mogyoróval, málnával, eperrel stb.
A fenti torta vajkrémjébe narancs lekvárt kevertem, és a lapokat is egyenként a krém betöltése előtt narancs lekvárral kentem meg.
2013. február 12., kedd
Házi majonéz
Adalékoktól mentes házi majonéz
Hozzávalók:
2 tojás sárgája
10 dkg vaj (sárgánként kb. 5dkg)
1 ek. mustár
1-2 teáskanál méz
só
bors
1/2 doboz nagy dobozos tejföl
Vízgőz fölött kell készíteni, ezt a gyakorlatban nem szoktam túl bonyolítan, hanem ha valamit aktuálisan főzök pl. krumplipüréhez a krumplit épp vízben főzöm akkor efölé teszek egy fém tálat és ebben készítem el a majonézt. A vajat és a tojásokat valamint a mustárt beleteszem és folyamatosan kevergetve sűrűre főzöm, leveszem a gőzrő ha már nagyon kezdene "rántottás" lenni a tojás, tehát a nagy hőtől nagyon összerántaná és gyorsabban kell ilyenkor keverni. Ha jó sűrű már akkor beleteszem a tejfölt, só, bors, méz ízlés szerint.
Hozzávalók:
2 tojás sárgája
10 dkg vaj (sárgánként kb. 5dkg)
1 ek. mustár
1-2 teáskanál méz
só
bors
1/2 doboz nagy dobozos tejföl
Vízgőz fölött kell készíteni, ezt a gyakorlatban nem szoktam túl bonyolítan, hanem ha valamit aktuálisan főzök pl. krumplipüréhez a krumplit épp vízben főzöm akkor efölé teszek egy fém tálat és ebben készítem el a majonézt. A vajat és a tojásokat valamint a mustárt beleteszem és folyamatosan kevergetve sűrűre főzöm, leveszem a gőzrő ha már nagyon kezdene "rántottás" lenni a tojás, tehát a nagy hőtől nagyon összerántaná és gyorsabban kell ilyenkor keverni. Ha jó sűrű már akkor beleteszem a tejfölt, só, bors, méz ízlés szerint.
2013. február 1., péntek
Kenyér sütés
Házi kenyér római tálban
(Az alaprecept nosalty.hu oldalról "pamelie"-től száramazik)
Hozzávalók:
Kenyérsütő géppel dagasztottam be a fenti hozzávalókat, miután az élesztőt a langyos vízben kis cukorral felfuttattam. Természetesen lehet gép nélkül is kézzel dagasztani.
A gépben kb. fél órát kelesztettem, majd átgyúrtam és újabb egy órát konyharuhával letakarva viszonylag meleg párás helyen kell keleszteni kb. duplájára. A római agyag tálat csak a fedelét beáztattam kb. fél órára, majd az alját sütőpapírral kibéleltem és beleformáztam a kenyeret. Újabb fél óra kelesztés és késsel bevágtam a tetejét, majd be a hideg sütőbe a fedéllel a tetején és első 20 percben 230 fokon majd mérsékelv a hőmérsékletet 220 fokon sütjük. Ekkor kivesszük és a tetejét levéve vizes ecsettel megkenjük a kenyér tetejét, majd visszatoljuk 15 percre a sütőbe hogy megpiruljon a teteje.
2013. január 12., szombat
Farsangi fánk
Farsangi fánk házi eperlekvárral
Hozzávalók:
60 dkg liszt
3,5 dkg élesztő
3,5 dl langyos tej
4 csapott ek. cukor
rum vagy rumaroma
4 tojás sárgája
1 mokkáskanál só
1 citrom reszelt héja
7 dkg vaj
sütéshez olaj
Elkészítés: A tejben és egy kanál cukorban felfuttatjuk az élesztőt, majd a többi hozzávalóval együtt sima tésztává dagasztjuk. Kenyérsütő gépben szoktam a tésztát elkészíteni a tészta programmal, az kenyérsütő edény aljára öntöm a tejet és abban futtatom az élesztőt, majd a többi hozzávalót beleteszem és elindítok egy tészta programot. Kb. fél órát szoktam keleszteni, majd olajozott felületen kb. 2-3 cm vastagra nyújtom a tésztát és kör alakúra tetszés szerinti átmérőjű pohárral szaggatom. Mindegyik fánk közepébe mélyedést nyomok, majd kb. 20 perc után közepesen forró olajban először a mélyedéses felét majd fordítok és a másik felét is aranybarnára sütöm. Porcukorral, lekvárral mennyei...
Hozzávalók:
60 dkg liszt
3,5 dkg élesztő
3,5 dl langyos tej
4 csapott ek. cukor
rum vagy rumaroma
4 tojás sárgája
1 mokkáskanál só
1 citrom reszelt héja
7 dkg vaj
sütéshez olaj
Elkészítés: A tejben és egy kanál cukorban felfuttatjuk az élesztőt, majd a többi hozzávalóval együtt sima tésztává dagasztjuk. Kenyérsütő gépben szoktam a tésztát elkészíteni a tészta programmal, az kenyérsütő edény aljára öntöm a tejet és abban futtatom az élesztőt, majd a többi hozzávalót beleteszem és elindítok egy tészta programot. Kb. fél órát szoktam keleszteni, majd olajozott felületen kb. 2-3 cm vastagra nyújtom a tésztát és kör alakúra tetszés szerinti átmérőjű pohárral szaggatom. Mindegyik fánk közepébe mélyedést nyomok, majd kb. 20 perc után közepesen forró olajban először a mélyedéses felét majd fordítok és a másik felét is aranybarnára sütöm. Porcukorral, lekvárral mennyei...
2012. november 29., csütörtök
Pite recept
Kelbimbós pite
A zöldséges pitéket azért szeretem, mert sokféleképpen elkészíthető, általában így mindenki szívesen megeszi a zöldségeket. Szoktam ebédre kiegészítőként pl. egy tartalmas leves után, vagy vacsorára de reggelire hidegen is nagyon finom.
A tészta készítése elég egyszerű, kis gyakorlattal a pitekészítés gyerekjáték.
A zöldséges pitéket azért szeretem, mert sokféleképpen elkészíthető, általában így mindenki szívesen megeszi a zöldségeket. Szoktam ebédre kiegészítőként pl. egy tartalmas leves után, vagy vacsorára de reggelire hidegen is nagyon finom.
A tészta készítése elég egyszerű, kis gyakorlattal a pitekészítés gyerekjáték.
Tészta hozzávalók:
25 dkg liszt (fehér vagy teljeskiőrlésű vagy update1 bármilyen jó)
10 dkg teavaj
1 tojás sárgája
1 kiskanál só
A lisztet a sóval elvegyítjük és a vajjal tojássárgájával tésztává gyúrjuk, nem baj ha nem lesz egynemű a tészta kicsit morzsalékos lehet.
Ezután egy kb. 25 cm átmérőjű kerámia tálba simítottam, nekem nem vált be hogy előtte munkalapon kinyújtom aztán azt belesimítom a formába, mert vagy odaragadt a felülethez vagy pedig elszakadt. Ezért és az egész gombócot a kivajazott formába teszem és szépen elnyomkodom mintha gyurma lenne amíg vékony rétegben ki nem tölti a formát. Ezután 180 fokon ún. vakon sütéssel tehát töltelék nélkül kell a tésztát sütni (én nem szoktam semmit ilyenkor a tésztára tenni, de amúgy vakon sütésnél borsót vagy babot kell rátenni súlyként amit persze aztán el kell távolítani) kb. 5-10 percig amíg enyhén megsül és már nem nyers a tészta.
Töltelék:
Fantáziánk szerint: Zöldség, sonka, újhagyma stb.
ezzen hozzávalókat pite tésztán szépen elrendezgetjük, majd leöntjük a következő keverékkel:
3 egész tojás
1/2 doboz nagy tejföl (vagy ennek a fele tejszín)
só
bors
esetleg fűszernövény pl. petrezselyem, kapor ízlés szerint.
A pitét 180 fokon sütjük, míg megszilárdul a töltelék és teteje aranybarna lesz.
2012. november 27., kedd
Karácsonyi sütemény recept
Karácsonyi sütemény recept - mézeskalács házikó
Igaz, még csak november van és elég enyhe idő, de épp itt az ideje nekifogni egy mézeskalács házikó készítésének. Minden évben készítek házikót, amit ünnepek után a gyerekek boldogan szétszednek és megesznek. A házikóba elemes pici teamécsest is szoktam tenni, így este nagyon hangulatos dísze is szobának adventi időszakban.
Hozzávalók:
50 dkg liszt
15 dkg porcukor
25 dkg méz
5 dkg margarin
1-1 kávéskanál fűszer (fahéj, szegfűszeg, vagy mézeskalács fűszerkeverék)
4 púpozott kávéskanál szódabikarbóna
1 tojás
esetleg langyos víz
A lisztet a cukorral és a fűszerekkel összekeverjük, a mézet vízfürdőben meglangyosítjuk és beletesszük a margarint, kevergetve felolvasztjuk benne.
A mézes margarint a lisztes keverékhez öntjük, beleütjük a tojást és sima tésztává gyúrjuk. Eleinte kissé ragadós a tészta, de nem kell megijedni ez ilyen. Másnap 2-3 mm vastagra nyújtjuk és sablon segítségével kívánt méreteket kivágju és 150 fokos sütőben 10 percig sütjük.
Többféle összeállítási módot kipróbáltam, a tojásfehérjés mázzal nekem nagyon sokára dermedt meg a ragasztás és egyéb módon ki kellett támasztanom, mert szétdőltek a falak. Aztán kipróbáltam a karamellt ragasztóként, és nagyon bevált mert hihetetlen gyorsan köt viszont nagyon kell vigyázni mert égési sérülést okoz ha hozzáérünk a forró karamellhez. Ehhez kb. 20 dkg cukrot serpenyőben felolvasztani majd aranybarnára kell sütni, ezzel a forró nyúlós masszával fakanál segítségével először az oldalfalakat és legvégén a tetőt kell összeragasztani.
A tető színezéséhez önmagában piros színezőt használtam ezzel kentem be a tetőt, majd mázzal a fehér részeket. Máz: 1 tojás fehérje felverve + 8 csepp ecet, belekeverve 15-20 dkg porcukor.
Igaz, még csak november van és elég enyhe idő, de épp itt az ideje nekifogni egy mézeskalács házikó készítésének. Minden évben készítek házikót, amit ünnepek után a gyerekek boldogan szétszednek és megesznek. A házikóba elemes pici teamécsest is szoktam tenni, így este nagyon hangulatos dísze is szobának adventi időszakban.
Hozzávalók:
50 dkg liszt
15 dkg porcukor
25 dkg méz
5 dkg margarin
1-1 kávéskanál fűszer (fahéj, szegfűszeg, vagy mézeskalács fűszerkeverék)
4 púpozott kávéskanál szódabikarbóna
1 tojás
esetleg langyos víz
A lisztet a cukorral és a fűszerekkel összekeverjük, a mézet vízfürdőben meglangyosítjuk és beletesszük a margarint, kevergetve felolvasztjuk benne.
A mézes margarint a lisztes keverékhez öntjük, beleütjük a tojást és sima tésztává gyúrjuk. Eleinte kissé ragadós a tészta, de nem kell megijedni ez ilyen. Másnap 2-3 mm vastagra nyújtjuk és sablon segítségével kívánt méreteket kivágju és 150 fokos sütőben 10 percig sütjük.
Többféle összeállítási módot kipróbáltam, a tojásfehérjés mázzal nekem nagyon sokára dermedt meg a ragasztás és egyéb módon ki kellett támasztanom, mert szétdőltek a falak. Aztán kipróbáltam a karamellt ragasztóként, és nagyon bevált mert hihetetlen gyorsan köt viszont nagyon kell vigyázni mert égési sérülést okoz ha hozzáérünk a forró karamellhez. Ehhez kb. 20 dkg cukrot serpenyőben felolvasztani majd aranybarnára kell sütni, ezzel a forró nyúlós masszával fakanál segítségével először az oldalfalakat és legvégén a tetőt kell összeragasztani.
A tető színezéséhez önmagában piros színezőt használtam ezzel kentem be a tetőt, majd mázzal a fehér részeket. Máz: 1 tojás fehérje felverve + 8 csepp ecet, belekeverve 15-20 dkg porcukor.
2012. november 26., hétfő
Pirog
Sonkás-sajtkrémes pirog
Hozzávalók:
30 dkg liszt
1/2 tk sütőpor
1/2 tk só
8 dkg puha vaj
1 tojás
1,25 dl tejföl
Töltelék: 1/2 doboz vajkrém vagy krémsajt összekeverve szeletelt sonkával kb. 10 dkg
A lisztet a sütőporral és sóval elvegyítjük, majd a puha vajjal tojással valamint a tejföllel sima tésztává gyúrjuk. 1 órát de akár egy éjszakát is lehet hűtőben pihentetjük. 2 mm vastagre nyújtjuk lisztezett felületen és 10 cm-es átmérőjű bögrével köröket szaggatunk belőle. Nyújtófával kicsit a köröket oválisra nyújtjuk és 1-1 kiskanálnyi tölteléket a körök közepére halmozunk, félbehajtjuk a köröket és a széleket villával körben lenyomkodjuk így kapjuk a jellegzetes pirog külsőt.
A pirogokat felvert tojás sárgájával ecsettel megkenegetjük majd kb. 180-200 fokon aranybarnára sütjük.
Hozzávalók:
Töltelék: 1/2 doboz vajkrém vagy krémsajt összekeverve szeletelt sonkával kb. 10 dkg
A lisztet a sütőporral és sóval elvegyítjük, majd a puha vajjal tojással valamint a tejföllel sima tésztává gyúrjuk. 1 órát de akár egy éjszakát is lehet hűtőben pihentetjük. 2 mm vastagre nyújtjuk lisztezett felületen és 10 cm-es átmérőjű bögrével köröket szaggatunk belőle. Nyújtófával kicsit a köröket oválisra nyújtjuk és 1-1 kiskanálnyi tölteléket a körök közepére halmozunk, félbehajtjuk a köröket és a széleket villával körben lenyomkodjuk így kapjuk a jellegzetes pirog külsőt.
A pirogokat felvert tojás sárgájával ecsettel megkenegetjük majd kb. 180-200 fokon aranybarnára sütjük.
2012. november 9., péntek
Brokkoli krém leves
Gyors ebéd, vacsora - "2 perces" leves
Nagyon gyorsan elkészül, és tartalmazza az egészséges zöldséget és így a gyerekek is szívesen megeszik.
1 fej friss brokkoli rózsáira szedve
ételízesítő vagy húsleves alaplé
2 ek. étkezési keményítő
2 dl tejszín
só
bors
A brokkolit annyi vízben ami bőven elfedi puhára főzzük, só bors ételízesítő, majd a keményítőt néhány evőkanál vízzel simára keverve a levesbe öntjük kevergetve és felöntjük a tejszínnel, botmixerrel simára turmixoljuk, és kész is! Pirított kenyér kockákkal, vagy a gyerekek leves gyönggyel (pirított kis ropogós golyócskák) nagyon szeretik.
2012. november 8., csütörtök
Lasagne
Lasagne - egyszerűen palacsintatésztából
Ennek a Lasagne-nak az a különlegessége, hogy sós palacsintákat kell hozzá sütni. A palacsintákat félbevágni és a tepsiben a lasagne szósszal rétegezni, úgy hogy a palacsinták vágott egyenes fele essen a tepsi széléhez.
Itt egy séma, aminek alapján kell kirakni a fébevágott palacsintákat. Vágáskor ezek abszolút nem látszanak.
Tehát a hozzávalók:
- Kb. 25-30 db sós palacsinta megsütve
- 1/2 kg darált hús
- só
- bors
- esetleg ételízesítő
- 2 gerezd fokhagyma
- olaj 1-2 ek.
- 500 g paszírozott paradicsom papírdobozos (mint egy sűrű paradicsomlé) /ALDI/
- oregánó vagy bazsalikom
- 1/2 doboz tejföl (nagy dobozos)
- 1 ek. étkezési keményítő
- pirospaprika 1 kiskanál
- Trappista sajt a tetejére
A fokhagymát és pirospaprikát az olajon megfuttatjuk, majd bele a darálthús és megpirítjuk. Beletesszük a paszírozott paradicsomot és a hús megpuhulásáig főzzük. Az étk. keményítőt kevés vízzel simára keverjük majd a tejföllel összeturmixoljuk, só, bors, fűszerek ízlés szerint és kevergetve mártás sűrűségűre főzzük. Egy jénait, vagy közepes tálat, tepsit (kb. 25 x 35 cm) előveszünk kicsit olajozzuk az alját és a palacsintákat a fenti séma szerint belefektetjük, aztán egy réteg szósz, majd megint palacsinta... és így tovább amíg el nem fogynak a hozzávalók. Tetejére reszelt sajt, majd kb. 180 fokon a sajt pirulásáig sütjük. Jó étvágyat!
Ennek a Lasagne-nak az a különlegessége, hogy sós palacsintákat kell hozzá sütni. A palacsintákat félbevágni és a tepsiben a lasagne szósszal rétegezni, úgy hogy a palacsinták vágott egyenes fele essen a tepsi széléhez.
Itt egy séma, aminek alapján kell kirakni a fébevágott palacsintákat. Vágáskor ezek abszolút nem látszanak.
Tehát a hozzávalók:
- Kb. 25-30 db sós palacsinta megsütve
- 1/2 kg darált hús
- só
- bors
- esetleg ételízesítő
- 2 gerezd fokhagyma
- olaj 1-2 ek.
- 500 g paszírozott paradicsom papírdobozos (mint egy sűrű paradicsomlé) /ALDI/
- oregánó vagy bazsalikom
- 1/2 doboz tejföl (nagy dobozos)
- 1 ek. étkezési keményítő
- pirospaprika 1 kiskanál
- Trappista sajt a tetejére
A fokhagymát és pirospaprikát az olajon megfuttatjuk, majd bele a darálthús és megpirítjuk. Beletesszük a paszírozott paradicsomot és a hús megpuhulásáig főzzük. Az étk. keményítőt kevés vízzel simára keverjük majd a tejföllel összeturmixoljuk, só, bors, fűszerek ízlés szerint és kevergetve mártás sűrűségűre főzzük. Egy jénait, vagy közepes tálat, tepsit (kb. 25 x 35 cm) előveszünk kicsit olajozzuk az alját és a palacsintákat a fenti séma szerint belefektetjük, aztán egy réteg szósz, majd megint palacsinta... és így tovább amíg el nem fogynak a hozzávalók. Tetejére reszelt sajt, majd kb. 180 fokon a sajt pirulásáig sütjük. Jó étvágyat!
2012. november 7., szerda
Macaron
Nagyon finom, különleges állagú sütemény, kívül roppanós belül puha. Első próbálkozásom igaz nem sikerült valami jól, de olyan finom volt, hogy a tepsiből megettem az egészet: "csak még egyet.. ez lesz az utolsó.. na most már tényleg.. hamm.
A macaron készítésében szerintem a legnehezebb a megfelel állag elérése, mert ha ezt esetleg elrontjuk akkor csak a sütőben derül ki, hogy nem lett jó. De érdemes próbálkozni, mert tényleg nagyon finom.
Többféle receptet is kipróbáltam, de itt találtam a legjobb leírást: http://www.diningguide.hu/recept/etterem-informacio-7786
Hozzávalók:
110 g mandula darált (legjobb a mandula liszt)
200 g porcukor
90 g tojásfehérje
40 g kristálycukor
színezék amilyen színűt szeretnénk
A fehérjéket habbá verjük, itt el kell találni a megfelelő állagot amikor a habverőn csúcs képződik a habból és enyhe mozgatásra "himbálózik" a hab. Ha színezni szeretnénk, itt kell a színezéket a habba tenni, én sima folyékony ételszínezéket használtam. Ekkor kell belekeverni kanállal a porcukros darált mandulát. Itt is az állag eltalálása a fontos, kiskanállal egy tányérra cseppentsünk a masszából és így képződik a kupac tetején egy csúcs ha 10 másodperc alatt eltűnik akkor jó, ha nem akkor 1-2őt még keverjünk a masszán, ha túl folyós akkor már túlkevertük, úgyhogy óvatosan.
Tepsibe sütőpapírra kb. 50 ft-os nagyságokat nyomózsákkal nyomunk, nekem úgy jött be leginkább, hogy a habzsákra nem tettem nyomófejet, csak a nyomófej tartó részt, amin kb. 2-3 cm-es lyuk van és ebből nyomtam ki a kupacokat. Ezután kb. 1 óra pihentetés szükséges, amikor már tapintásra egy "bőr" réteg keletkezik a macaronokon, tehát nem ragad az ujjra.
150 fokon kb. 15 perc, első 5 perc után ún. talpak keletkeznek a macaronon és ha ez sikerült akkor már csak arra kell vigyázni nehogy túlsüssük.
A macaronok megtölthetők bármilyen krémmel, vagy akár lekvárral. Ez esetben csokoládé ganache-t használtam. (225 gr. étcsokoládé, 2 dl tejszín, 2 evőkanál cukor, 2 evőkanál teavaj. Csokin kívül mindent lábosba felforralni, majd tűzről levéve a csokira önteni és kevergetni amíg feloldódik.)
A macaron készítésében szerintem a legnehezebb a megfelel állag elérése, mert ha ezt esetleg elrontjuk akkor csak a sütőben derül ki, hogy nem lett jó. De érdemes próbálkozni, mert tényleg nagyon finom.
Többféle receptet is kipróbáltam, de itt találtam a legjobb leírást: http://www.diningguide.hu/recept/etterem-informacio-7786
Hozzávalók:
A fehérjéket habbá verjük, itt el kell találni a megfelelő állagot amikor a habverőn csúcs képződik a habból és enyhe mozgatásra "himbálózik" a hab. Ha színezni szeretnénk, itt kell a színezéket a habba tenni, én sima folyékony ételszínezéket használtam. Ekkor kell belekeverni kanállal a porcukros darált mandulát. Itt is az állag eltalálása a fontos, kiskanállal egy tányérra cseppentsünk a masszából és így képződik a kupac tetején egy csúcs ha 10 másodperc alatt eltűnik akkor jó, ha nem akkor 1-2őt még keverjünk a masszán, ha túl folyós akkor már túlkevertük, úgyhogy óvatosan.
Tepsibe sütőpapírra kb. 50 ft-os nagyságokat nyomózsákkal nyomunk, nekem úgy jött be leginkább, hogy a habzsákra nem tettem nyomófejet, csak a nyomófej tartó részt, amin kb. 2-3 cm-es lyuk van és ebből nyomtam ki a kupacokat. Ezután kb. 1 óra pihentetés szükséges, amikor már tapintásra egy "bőr" réteg keletkezik a macaronokon, tehát nem ragad az ujjra.
150 fokon kb. 15 perc, első 5 perc után ún. talpak keletkeznek a macaronon és ha ez sikerült akkor már csak arra kell vigyázni nehogy túlsüssük.
A macaronok megtölthetők bármilyen krémmel, vagy akár lekvárral. Ez esetben csokoládé ganache-t használtam. (225 gr. étcsokoládé, 2 dl tejszín, 2 evőkanál cukor, 2 evőkanál teavaj. Csokin kívül mindent lábosba felforralni, majd tűzről levéve a csokira önteni és kevergetni amíg feloldódik.)
2012. november 4., vasárnap
Paradicsom leves
Hozzávalók:
1 doboz 500 g-mos (Aldi) paszírozott paradicsom (papírdobozos) vagy paradicsomlé
1 ek. liszt
2 ek. olaj
só
cukor
Az olajon a lisztet kevergetve megpirítjuk, ráöntjük a paradicsomot és kevés vízzel kívánt állagúra higítjuk, majd forrásig főzzük. Só cukor arányát ízlés szerint kialakítjuk. Levesgyönggyel tálaljuk.
2012. november 3., szombat
Karfiol tejmártással
Könnyű vacsora
Egy fej karfiolt rózsáira szedünk és sós vízben puhára főzzük. Közben besamel mártást készítünk, egy evőkanál vajat serpenyőben felolvasztunk és rászórunk kb. 2-3 ek. lisztet majd felöntjük kb.d 1/2 liter tejjel, forrásig sűrűsödésig kevergetjük (só, bors ízlés szerint). A karfiolt miután megfőztük, tebsibe rakjuk és a besamel mártást, tetejére egyenletesen tejfölt simítunk majd 180-200 fokon megsütjük, hogy a tejföl megpiruljon a tetején.
Zsemlemorzsát olajon kevergetve megpirítunk aranysárgára, és ezt csak tálaláskor szórjuk a karfiolra mert különben eláztatja a zsemlemorzsát. Tálaláskor még tejfölt teszünk a tetejére.
Egy fej karfiolt rózsáira szedünk és sós vízben puhára főzzük. Közben besamel mártást készítünk, egy evőkanál vajat serpenyőben felolvasztunk és rászórunk kb. 2-3 ek. lisztet majd felöntjük kb.d 1/2 liter tejjel, forrásig sűrűsödésig kevergetjük (só, bors ízlés szerint). A karfiolt miután megfőztük, tebsibe rakjuk és a besamel mártást, tetejére egyenletesen tejfölt simítunk majd 180-200 fokon megsütjük, hogy a tejföl megpiruljon a tetején.
Zsemlemorzsát olajon kevergetve megpirítunk aranysárgára, és ezt csak tálaláskor szórjuk a karfiolra mert különben eláztatja a zsemlemorzsát. Tálaláskor még tejfölt teszünk a tetejére.
Bögre mákos
Gyors süti és könnyen variálható
Nagyon szeretem az ilyen gyorsan elkészíthető süteményeket, amikor csak átugrik valaki hozzánk egy délután és nincs időm készülni de azért mégis kínálnék valami házi finomságot.
Egy ismerősünknél is ettünk már ilyet és egész mákkal készítette azóta én is így csinálom, mert különleges a süteményben hogy az egész mákszemek roppanak a fogunk alatt.
Az alaprecept Nagymamám szakácskönyvéből való, azzal kiegészítve hogy én egész mákszemekkel sütöm.
1 egész tojás
1 cs. sütőpor
1 bögre cukor
1 bögre tej
1 bögre darált vagy egész szemű mák
1 bögre rétesliszt
1 citrom reszelt héja
A tojással kezdve az egészet összekeverjük és lisztezett formában, vagy sütőpapírral bélelt formában tűpróbáig sütjük 180 fokon (előmelegített sütőben), amikor a beleszúrt villára már nem tapad tészta.
A tetejére a krémet fél doboz Mascarpone (500 g-mos fele) összekeverve egy banános kis poharas joghurttal. Díszíthetjük akár sima tejszínhabbal is, vagy Nagymamám receptje szerint félbevágva lekvárral is. A formákkal is lehet variálni, ez esetben egy szögletes tepsiben sütöttem és simán felszeleteltem, de lehet őzgerinc vagy akár kuglóf formában is sütni ekkor cukormázzal is lehet díszíteni.
Nagyon szeretem az ilyen gyorsan elkészíthető süteményeket, amikor csak átugrik valaki hozzánk egy délután és nincs időm készülni de azért mégis kínálnék valami házi finomságot.
Egy ismerősünknél is ettünk már ilyet és egész mákkal készítette azóta én is így csinálom, mert különleges a süteményben hogy az egész mákszemek roppanak a fogunk alatt.
Az alaprecept Nagymamám szakácskönyvéből való, azzal kiegészítve hogy én egész mákszemekkel sütöm.
1 egész tojás
1 cs. sütőpor
1 bögre cukor
1 bögre tej
1 bögre darált vagy egész szemű mák
1 bögre rétesliszt
1 citrom reszelt héja
A tojással kezdve az egészet összekeverjük és lisztezett formában, vagy sütőpapírral bélelt formában tűpróbáig sütjük 180 fokon (előmelegített sütőben), amikor a beleszúrt villára már nem tapad tészta.
A tetejére a krémet fél doboz Mascarpone (500 g-mos fele) összekeverve egy banános kis poharas joghurttal. Díszíthetjük akár sima tejszínhabbal is, vagy Nagymamám receptje szerint félbevágva lekvárral is. A formákkal is lehet variálni, ez esetben egy szögletes tepsiben sütöttem és simán felszeleteltem, de lehet őzgerinc vagy akár kuglóf formában is sütni ekkor cukormázzal is lehet díszíteni.
2012. november 2., péntek
Diós kifli
Nagymama diós kiflije
Nagymamámtól tanultam ezt a receptet, sajnos ő már nem él. Fantasztikusan tudott főzni és sütni, és így felnőttként értékelem igazán amikor visszagondolok mennyi finomságot készített és süteményekkel várt minket. Receptjeit egy vaskos régi határidőnaplóban vezette több mint 60 éven keresztül aktív háziasszonyként.
A recepteket átírtam és könyv formájában beköttettem több példányban, így a családtagok mindegyike egy saját példányt használhat. Nagymama szakácskönyvét az eredetit pedig meg lehet őrizni emlékként.
Nagymama szakácskönyvéből gyakran sütök, főzök, mert ez visszaidézi a gyerekkoromat és így saját gyerekeimmel is megismertethetem dédnagyszüleik által készített ételeket, süteményeket.
A szakácskönyv új formátumban csak saját felhasználásra:
Diós kifli recept:
Nagymamámtól tanultam ezt a receptet, sajnos ő már nem él. Fantasztikusan tudott főzni és sütni, és így felnőttként értékelem igazán amikor visszagondolok mennyi finomságot készített és süteményekkel várt minket. Receptjeit egy vaskos régi határidőnaplóban vezette több mint 60 éven keresztül aktív háziasszonyként.
A recepteket átírtam és könyv formájában beköttettem több példányban, így a családtagok mindegyike egy saját példányt használhat. Nagymama szakácskönyvét az eredetit pedig meg lehet őrizni emlékként.
Nagymama szakácskönyvéből gyakran sütök, főzök, mert ez visszaidézi a gyerekkoromat és így saját gyerekeimmel is megismertethetem dédnagyszüleik által készített ételeket, süteményeket.
A szakácskönyv új formátumban csak saját felhasználásra:
Az összes recept nyomtatott formátumban:
Visszatérve a recepthez, ez az egyik Nagymama által leggyakrabban készített süti volt. Szép díszes kistányéron kínálta, a kistányérok ma nálam vannak és ünnepeken én is ezen kínálom a sütiket.
Az eredeti recepthez és Nagymama szokásaihoz hűen, a diós kilit ezen a kistányéron fotóztam és pont úgy néz ki mint régen.
Diós kifli recept:
30 dkg liszt
25 dkg margarin
1 pohár tejföl (kis pohár)
A hozzávalókat összegyúrni, majd egy éjszakára hűtőben pihentetni. (A receptet olvasva először furcsáltam, hogy nincs benne tojás, de a végeredményt megkóstolva ez így tökéletes).
A töltelék 12 dkg dió darálva, 2 reszelt alma, esetleg mazsola, cukor és kevés tej hogy pépes állagú de nem folyós masszát kapjunk.
A kifliket kislányom lelkes közreműködésével készítettük:
A tésztát lisztezett felületen kör alakúra nyújtjuk kb. 2-3 miliméter vastagra, majd 8 részre vágni, így háromszögeket pontosabban körcikkeket kapunk. Ezeket a körcikkeket kell a töltelékkel megtölteni.
A kis háromszögeket a szélesebb felénél fogva feltekerni és kicsit egyengetni hogy kifli alakú legyen, valamint a végeket is lezárni kézzel alakítgatással. Nem kell megkenni semmivel forró sütőben sütni kb. 180 fokon amikorra egyhén aranybarna színűek lesznek kicsit megpirulnak és nem egyenletesen fehérek.
A kifli nagyon finom más töltelékkel is, pl. almás-mogyorós.
A kifliket sülés után még forrón porcukorba hempergetjük és kész is!
Zakuszka
Finom és egészséges Zakuszka
Egy barátnőmnél ettem először Zakuszkát és nagyon ízlett leginkább számomra a magyar lecsóhoz hasonlított az íze a paprika paradicsom miatt. Tetszett, hogy ez egy egészséges mégis nagyon ízletes főként kenyérre kenhető étel ami a nyár hangulatát idézi és még télire is eltehető.
A Zakuszka erdélyi étel, eredetileg örmény származású.
Ezen felbuzdulva kerestem recepteket, amiket kis módosítással saját ízlésemre alakítottam és szerencsére gyerekeim is szívesen eszik. Ennek nagyon örülök, mert zöldség gyümölcs néha a "nemszeretem" kategória a gyerekeknél és a Zakuszkánál biztos vagyok benne hogy egészséges zöldségekkel teli és tartósítószer mentes valamint egyéb adalékanyag mentes ételt tudok asztalra tenni akár reggelire vagy vacsorára.
Hozzávalók:
1 kg zöldpaprika
1 kg paradicsompaprika vagy kápiapaprika vagy pritaminpaprika
1 kg padlizsán
30 dkg hagyma
3 dl paradicsomszósz
3 dl olaj
bors
só
A zöldpaprikát, paradicsompaprikát és padlizsánt sütőben, vagy grillen kell megsütni (előtte a paprikák csumáját eltávolítottam). A kerti grillen sütöttem a zöldségeket bükkfán, amitől enyhe füstös ízük lett és szerintem valami fantasztikus ízvilága lett ettől. A padlizsán héját még melegen egy késsel lehúzzuk majd konyhai aprítógépben az egészet pépesre apírottam. A hagymát szintén az aprítógépben daraboltam, majd az olajon üvegesre sütöttem, ekkor ráborítottam a zöldséges egyveleget, bele a paradicsomszószt (Aldi paszírozott paradicsom kiváló, papírdobozos változat). Kevergetve kb. 1/2 órát főztem forrva, vigyázva hogy ne égjen le. Kifertőtlenített befőttes üvegekbe tettem, töltés után fejére fordítva. A befőttes üvegeket mosogatógépben szoktam dunsztolni, elindítom a legforróbb programot természetesen mosószer tabletta nélkül. A befőzést általában este szoktam miután a gyerekek már alszanak, így a mosogatógépes dunsztolás is estére marad, és hagyom reggelig a gépben az üvegeket. Reggel még melegek amikor kiveszem és így tartósítószer nélkül eltehetőek hasonlóan a szárazdunszthoz a befőttek, vagy akár lekvárok is.
A Zakuszka erdélyi étel, eredetileg örmény származású.
Ezen felbuzdulva kerestem recepteket, amiket kis módosítással saját ízlésemre alakítottam és szerencsére gyerekeim is szívesen eszik. Ennek nagyon örülök, mert zöldség gyümölcs néha a "nemszeretem" kategória a gyerekeknél és a Zakuszkánál biztos vagyok benne hogy egészséges zöldségekkel teli és tartósítószer mentes valamint egyéb adalékanyag mentes ételt tudok asztalra tenni akár reggelire vagy vacsorára.
Hozzávalók:
A zöldpaprikát, paradicsompaprikát és padlizsánt sütőben, vagy grillen kell megsütni (előtte a paprikák csumáját eltávolítottam). A kerti grillen sütöttem a zöldségeket bükkfán, amitől enyhe füstös ízük lett és szerintem valami fantasztikus ízvilága lett ettől. A padlizsán héját még melegen egy késsel lehúzzuk majd konyhai aprítógépben az egészet pépesre apírottam. A hagymát szintén az aprítógépben daraboltam, majd az olajon üvegesre sütöttem, ekkor ráborítottam a zöldséges egyveleget, bele a paradicsomszószt (Aldi paszírozott paradicsom kiváló, papírdobozos változat). Kevergetve kb. 1/2 órát főztem forrva, vigyázva hogy ne égjen le. Kifertőtlenített befőttes üvegekbe tettem, töltés után fejére fordítva. A befőttes üvegeket mosogatógépben szoktam dunsztolni, elindítom a legforróbb programot természetesen mosószer tabletta nélkül. A befőzést általában este szoktam miután a gyerekek már alszanak, így a mosogatógépes dunsztolás is estére marad, és hagyom reggelig a gépben az üvegeket. Reggel még melegek amikor kiveszem és így tartósítószer nélkül eltehetőek hasonlóan a szárazdunszthoz a befőttek, vagy akár lekvárok is.
2012. október 24., szerda
Fondant epres torta
Szülinapi torta
Egyik kedvenc elfoglaltságom, ha szülinapra készíthetek tortát. Mindig nagy öröm, ha örömet okozhatok.
A piskóta alapreceptje: 8 tojás, 16 dkg liszt, 16 dkg cukor. (Ahány tojás, annak
a kétszerese mennyiségű liszt és cukor dekagrammban mérve).
A tojások sárgáját a
cukorral habosra keverni, majd bele a liszt és végül a tojások habbá vert
fehérjéje de ezt már óvatosan fakanállal belekeverni hogy a hab ne törjön össze. Ezt a mennyiéget kétszerre szoktam megsütni, tehát először egy 4 tojásos mennyiséget, aztán mégegyszer 4 tojásosat és így 2 lapom lesz, amit egyenként elvágok vízszintesen félbe. Ez így egyszerűbb és könnyebb, mintha a 8 tojásos lapot akarnám kétszer vízszintesen elvágni.
A piskótát 180 fokon (de ki kell tapasztalni, mert sütőnként eltérő lehet)
tűpróbáig sütni, akkor szokott jó lenni ha közepesen barna a teteje és kézzel
enyhe nyomásra nem lötyög hanem szivacsos a szerkezete. A
Krém
alaprecept:
(Angol vajkrém)
Nagyon finom, habos
krém, a hozzávalók aránya alapján a legtökéletesebb krém mert a tojássárgája és
a vaj közötti arány a legkiegyensúlyozottabb.
250 ml tejszín
1 vaníliás
cukor
4 tojás sárgája
100 g cukor
250 g vaj
Tejszínt
felforraljuk, közben a tojás cukorral és vaníliás cukorral habosra verjük, és
hozzáöntjük a tejszínt (nem fordítva !), a tojásos tejszínt visszaöntjük a
lábosba és állandó keverés mellett puding sűrűre főzzük. Ne forrjon mert
rántotta lesz belőle.
A vajat 15 perc alatt
gépi habverővel habosra keverjük, majd hozzákeverjük fokozatosan a tojásos
tejszínes krémet. Ez az alapkrém bármivel ízesíthető, pl. csokoldés: olvasztott
csokoládéval, cukrozott dióval, mogyoróval, málnával, eperrel stb. Ez esetben epres változatot készítettem.
Fondant bevonat
(Marshmallow fondant):
Ezt a receptet www.tortaimado.hu oldalán találtam és a
legjobban ez vált be. Pillecukorból készül az alábbiak szerint:
Hozzávalók:
30 dkg fehér pillecukor (Marshmallow) kis darabokra vagdalva
30-35 dkg gyári, finom porcukor kb. 3 dkg étkezési kukoricakeményítővel átszitálva
2 evőkanál víz
sütőmargarin az olvasztáshoz, az edény vastagon való kikenéséhez, és a gyúráshoz, és nyújtáshoz a kézre
étkezési kukoricakeményítő a gyúráshoz, és nyújtáshoz a munkalap felületére
Pillecukrot margarinnal kikent tálban mikróban melegítjük felolvadásig, majd a porcukros keményítőt fokozatosan adagoljuk hozzá a kívánt gyúrható állag eléréséig.
30 dkg fehér pillecukor (Marshmallow) kis darabokra vagdalva
30-35 dkg gyári, finom porcukor kb. 3 dkg étkezési kukoricakeményítővel átszitálva
2 evőkanál víz
sütőmargarin az olvasztáshoz, az edény vastagon való kikenéséhez, és a gyúráshoz, és nyújtáshoz a kézre
étkezési kukoricakeményítő a gyúráshoz, és nyújtáshoz a munkalap felületére
Pillecukrot margarinnal kikent tálban mikróban melegítjük felolvadásig, majd a porcukros keményítőt fokozatosan adagoljuk hozzá a kívánt gyúrható állag eléréséig.
Nagyon, nagyon ragad,
ezért mindent amivel hozzányúlunk margarinnal kell bekenni és ahogy hűl a massza
keményedik is, ezért a porcukor keményítő mennyiséget óvatosan tegyük bele.
Nyújtani én két sütőpapír között vagy műanyag fólia között szoktam mert nagyon
ráragadt a munkalapra, viszont a sütőpapíros megoldással mint egy matricáról
lehántottam a papírt és óvatosan rátettem a tortára majd a másik réteg
sütőpapírt is eltávolítottam. A fondantot ételfestékkel kívánt színűre lehet
színezni és figurákat díszeket készíteni belőle.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)
















